URLOP w dniach 12-22.04.2024
Obecnie termin realizacji może być wydłużony nawet do około 14-30 dni roboczych zależnie od marki.

Kategorie

Filtrowanie produktów

Cena

Wyprzedaże

Wszystkie wyprzedaże

Najczęściej kupowane

Jak chodzić w szpilkach, by prezentować się z gracją

Jak chodzić w szpilkach, by prezentować się z gracją

Wiele kobiet ma wciąż problem z tym, jak chodzić w szpilkach. Buty na wysokim obcasie to ten typ obuwia, który niezaprzeczalnie dodaje szyku. Para szpilek potrafi zmienić najprostszą stylizację w elegancki strój i sprawić, że czujemy się wyjątkowo kobieco. Chodzenie w szpilkach to jednak nie lada sztuka, którą warto opanować do perfekcji.

Swobodne poruszanie się w butach na wysokim obcasie może się wydawać bardzo trudne, zwłaszcza jeśli na co dzień wybieramy płaskie obuwie, a nawet sportowe. Jest to jednak coś, czego każdy może się nauczyć. W końcu trening czyni mistrza! Poznaj sprawdzone sposoby na to, by nauka poszła gładko.

Nauka chodzenia na szpilkach - od czego zacząć?

Po pierwsze - nie można rzucać się na głęboką wodę. Najlepiej zacząć od niskiego obcasa, na niebotycznie wysokie szpilki przyjdzie jeszcze czas. Na początek świetnie sprawdzą się koturny! Są bardzo stabilne i wygodne, a dzięki nim stopy szybko przyzwyczają się do wysokości. Zacznij od niskich koturn (np. 5 cm) i stopniowo zmieniaj na wyższe. Gdy ten typ obuwia będzie już wystarczająco komfortowy i poczujesz się pewnie, przyjdzie pora na obcasy. Dobrym wyborem będą buty na słupku. Są zdecydowanie bardziej stabilne niż szpilki, a co za tym idzie - łatwiej się w nich chodzi. But z dodatkowym paskiem wokół kostki to też dobra opcja, ponieważ dzięki niemu stopa mniej się z niego wysuwa. Większość kobiet czuje się pewniej w pełnych butach na obcasie i naukę chodzenia w wysokich sandałkach zostawia na sam koniec. Istnieją też oczywiście wyjątki, ale tutaj wybór jest już kwestią indywidualną.

Kolejną kwestią jest miejsce nauki. Swoje pierwsze kroki na obcasach lepiej jest stawiać w domu, ponieważ chodzenie po nierównym chodniku będzie na początku trudne i może nas skutecznie zrazić do tego typu obuwia. Ponadto w domu czujemy się komfortowo, nie jesteśmy obserwowani i narażeni na krytykę obcych osób, co na pewno ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i atmosferę podczas nauki.

Jeśli czujesz potrzebę dodatkowego wzmocnienia stóp przed noszeniem butów na wysokim obcasie, możesz wykonywać odpowiednie ćwiczenia. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji. Najlepiej szukać ćwiczeń na wzmocnienie całych nóg i łydek oraz rozciągających stopy. Aby poprawić równowagę można trenować chodzenie wzdłuż linii, np. przyklejając na podłodze taśmę.

Powyższe sposoby pozwolą stopniowo przyzwyczaić się do szpilek. Co jeszcze warto wiedzieć, żeby chodzenie na wysokich obcasach nie sprawiało trudności?

5 podstawowych zasad, by czuć się dobrze w szpilkach

Istnieją pewne zasady, dzięki którym łatwiej będzie przyzwyczaić się do butów na obcasie i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości stóp.

Jak chodzić w szpilkach - obuwie dobrej jakości

W przypadku szpilek jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym typie obuwia zła jakość powoduje wyjątkowy dyskomfort. Buty wykonane z dobrych materiałów będą lepiej trzymać stopę i się do niej dopasowywać. Kluczową sprawą jest odpowiednie wyprofilowanie, ponieważ decyduje o tym, czy but jest wygodny;

Jak chodzić w szpilkach - odpoczynek dla stóp

Regularne chodzenie na szpilkach jest ważne, by czuć się w nich pewnie, jednak nie można popadać w skrajność. Ułożenie stóp w takim obuwiu nie jest naturalne i ich zmęczenie jest w pełni uzasadnione. Bywają takie okazje, kiedy planujemy nosić szpilki przez wiele godzin, nawet całą noc. Nie warto jednak robić tego na siłę, gdy nogi odmawiają nam posłuszeństwa i czujemy ból. Dobrze jest wziąć ze sobą płaskie buty na zmianę i w takiej sytuacji po prostu je ubrać. Z pewnością będziemy się prezentować lepiej w komfortowych płaskich balerinach, niż w wysokich butach, w których ledwo możemy chodzić;

Jak chodzić w szpilkach - odpowiednia wysokość obcasa

Niebotycznie wysokie szpilki z pewnością wyglądają pięknie, jednak nie będziemy się w nich dobrze prezentować, gdy chodzenie sprawia nam trudność. Zawsze lepiej wybrać niższy obcas i mieć pewność, że buty będą wygodne. Warto wiedzieć, że im mniejsza stopa, tym niższy obcas należy wybrać;

Jak chodzić w szpilkach - naturalne stawianie kroków
Wiele kobiet inspiruje się sposobem chodzenia modelek, które poruszając się na obcasach krzyżują nogi. Na wybiegu wygląda to świetnie, jednak na co dzień się nie sprawdzi. Stawiaj kroki normalnie, prosto, nie za szeroko, ale tak, by nie wyglądało to sztucznie i było naturalne;

Jak chodzić w szpilkach - dostosowanie obuwia do okoliczności

Chodzi tutaj głównie o miejsce, w którym będziemy przebywać. Jeśli wiemy, że trzeba będzie poruszać się po nierównym lub problematycznym terenie (np. drobnych kamyczkach lub trawie), lepiej wybrać buty na szerokim i niezbyt wysokim słupku. Szpilki w takich warunkach odbiorą nam gracji i mogą doprowadzić nawet do urazu.

Jak dobrać odpowiednie buty na obcasie?

Pewne poruszanie się w butach na wysokim obcasie jest niemożliwe, jeśli nie są one odpowiednio dobrane. Bo jak nauczyć się chodzić w szpilkach, gdy wciąż coś nas uwiera, obciera i jest niewygodnie? Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zakup eleganckiego obuwia i zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:

Jak chodzić w szpilkach - materiał

Przeważnie najwygodniejsze jest obuwie skórzane. Skóra jest miękka, wytrzymała i zapewnia stopie stabilne oparcie. Oczywiście wybór butów to kwestia osobistych preferencji i szpilki zrobione z innych materiałów mogą być dla wielu osób równie wygodne. Z tego powodu warto przymierzyć dany model butów na dłuższą chwilę i sprawdzić, czy po kilku minutach czujemy się w nich tak samo komfortowo, jak tuż po założeniu.

Jak chodzić w szpilkach - wysokość obcasaJak wspomniano wyżej, wysokość szpilek należy dobierać do swoich możliwości, a także rozmiaru stopy. Jak sprawdzić czy dane buty będą odpowiednie? Jeśli mając je na nogach jesteśmy jeszcze w stanie bez problemu stanąć na palcach, to wysokość obcasa jest właściwa i szpilki powinny być wygodne;

Jak chodzić w szpilkach - kształt butaKażda stopa jest inna i nie ma uniwersalnego modelu dla wszystkich. Przeważnie buty z okrągłymi noskami standardowej szerokości są wygodniejsze od tych zwężających się w szpic, ale nie jest to regułą;

Jak chodzić w szpilkach - tekstura podeszwyGładka i twarda podeszwa nie jest dobrym wyborem, ponieważ buty będą się ślizgać i nie zapewnią stabilności. Podeszwa powinna być w miarę elastyczna, co zapewni nam większy komfort noszenia. W sklepach można również zakupić specjalne naklejki na podeszwy, które zapobiegają ślizganiu się butów nawet na gładkich powierzchniach;

Jak chodzić w szpilkach - stabilnośćCzęsto przymierzając buty w sklepie wydaje nam się, że są wygodne, a po pierwszym wyjściu w nich okazuje się, że chwieją się na boki. Poruszanie się w takim obuwiu nie jest komfortowe i zaburza równowagę. Z tego względu ważne jest, aby przed zakupem przejść się po sklepie w takim tempie, z jakim chodzimy na co dzień;

Jak chodzić w szpilkach - rozmiarWybór rozmiaru wydaje się prostą sprawą, jednak wciąż jest to częsty problem. Nigdy nie należy decydować się na zakup obuwia w złym rozmiarze tylko dlatego, że nasz nie był dostępny. Tak dobrane buty na pewno nie będą wygodne. Oznacza to nie tylko niepotrzebny wydatek, ale może skutkować schorzeniami. Gdy nie mamy możliwości zmierzenia butów, pomocna będzie informacja o długości wkładki. Umożliwi ona wybranie właściwego rozmiaru nawet w sytuacji, gdy rozmiarówka danego producenta jest zaniżona lub zawyżona.

Gdy już wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze, pora kupić wyjątkowe szpilki. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, jak się w nich poruszać, aby czuć się pewnie i świetnie wyglądać.

Jak chodzić na szpilkach, by czuć się komfortowo?

Jak chodzić w szpilkach - komfort

Poruszanie się w butach na obcasie może na początku sprawiać pewnie trudności, jednak z czasem staje się łatwiejsze. Warto od samego początku dbać o prawidłową postawę i stawianie stóp, ponieważ później wejdzie to w nawyk i będzie codziennością. Chodzenie "od palców" to jeden z częściej popełnianych błędów. Stopę należy stawiać normalnie, od pięty, bez przesadnego zadzierania palców do góry. Kroki powinny być nieco mniejsze niż te stawiane w płaskim obuwiu. Ważne, aby nie uginać przesadnie kolan, ale też nie chodzić na sztywno wyprostowanych nogach. Dobrze jest pilnować, aby mięśnie brzucha były napięte. Zapobiegnie to nadmiernemu odginaniu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Plecy należy trzymać prosto i patrzyć się przed siebie, kontrolując powierzchnię, po której idziemy.

Dobrym sposobem jest ćwiczenie swojej postawy przed lustrem. W ten sposób mamy możliwość zauważenia ewentualnych nieprawidłowości i skorygowania ich. Czasem warto też poprosić inną osobę (np. przyjaciółkę), aby obserwowała nas, gdy poruszamy się na szpilkach i udzieliła wskazówek.

A jak chodzić na obcasach po nierównych powierzchniach, takich jak kostka brukowa czy trawnik? W takich sytuacjach trzeba stawiać buty płasko, ponieważ zapewni nam to stabilność. Należy unikać wbijania obcasów w podłoże, gdyż łatwo w ten sposób stracić równowagę. Podobnie jest w przypadku schodów - but stawiany płasko, całą jego powierzchnią ułatwi zachowanie równowagi.

Dobrą metodą na trening chodzenia w szpilkach jest pójście w nich do marketu i chodzenie z wózkiem sklepowym. Zapewni on dodatkowe oparcie, dzięki czemu łatwiej będzie zachować równowagę i stawiać kroki. Pomoże to przywyknąć do tego typu obuwia i do poruszania się w nim.

Jeśli mamy problem z częstymi odciskami i otarciami, to dobrym pomysłem jest profilaktyczne zaklejenie wrażliwych miejsc przed ubraniem szpilek. Jak wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć. W sklepach obuwniczych dostępne są również specjalne wkładki do butów na wysokim obcasie, które zabezpieczają stopę przed wysuwaniem się z buta, a także zapewniają wygodę.

Podsumowanie

Chodzenie na obcasach może na początku sprawiać pewne trudności, jednak odpowiedni dobór obuwia i stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że nie będziesz już mieć problemów z tym, jak chodzić w szpilkach.

Masz trudności ze znalezieniem odpowiednich szpilek? Na skora24.pl znajdziesz wyjątkowe buty na obcasie na każdą okazję!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment: