ZAPRASZAMY NA ZAKUPY :)

Kategorie

Filtrowanie produktów

Cena

Wyprzedaże

Wszystkie wyprzedaże

Najczęściej kupowane

Skuteczna impregnacja butów skórzanych - łatwiejsza niż myślisz!

Skuteczna impregnacja butów skórzanych - łatwiejsza niż myślisz!

Jak powszechnie wiadomo, skórzane buty jesienne i zimowe mają dwóch największych, diametralnie od siebie różnych, wrogów. Pierwszych z nich jest przemoczenie obuwia, drugim - nadmierne przesuszenie butów, prowadzące w efekcie końcowym do pękania powierzchni skóry. Przed obydwoma zagrożeniami uchronić może skórzane obuwie odpowiednia pielęgnacja i impregnacja. 

W naszym artykule postaramy się:

 • wyjaśnić Ci dlaczego pierwsza impregnacja jak tak ważna, w przypadku nowozakupionego obuwia,
 • doradzić Ci czym impregnować buty skórzane,
 • opisać, jak wygląda najbardziej skuteczna - impregnacja tłuszczowa,
 • odpowiedzieć na pytanie, jak często należy impregnować obuwie skórzane, tak aby odpowiednio o nie zadbać.

Zaczniemy jednak od samego początku, czyli…

Pierwsza impregnacja obuwia skórzanego

Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie butów ze skóry odczekać trochę z ich założeniem, zanim odpowiednio nie zaimpregnujemy naszego obuwia. Jeżeli kupiliśmy modne buty ze skóry i chcemy, aby służyły nam przez długi czas, nie warto oszczędzać kilku złotych, które należy wydać na stosowne środki pielęgnujące i zabezpieczające obuwie skórzane szczególnie przed wilgocią.
Przed pierwszą impregnacją upewnijmy się, że kupiliśmy preparat odpowiedni do rodzaju skóry z jakiej wykonane są nasze buty. Jeżeli nie jesteśmy pewni skuteczności i bezpieczności zakupionego preparatu, warto wykonać test. Przed nałożeniem impregnatu na całą powierzchnię buta, zrób niewielką próbę w słabo widocznym miejscu. Jeśli nie jesteś zadowolony i zakupiony przez Ciebie preparat znacząco zmienia np. odcień obuwia skórzanego, warto zastanowić się nad kupnem innego środka.
Do impregnacji nowych butów ze skóry nie zaleca się stosować produktów zawierających w składzie terpentynę i benzynę, ponieważ mogą one znacząco wpływać na jakość i kolor powierzchni skóry.

Impregnowanie butów skórzanych ze skóry licowej

Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem konserwacji obuwia skórzanego jest poddanie go impregnacji tłuszczowej. Stosuje się ją w przypadku butów, których cholewka jest w całości wykonana ze skóry (skóry licowej lub ewentualnie nubuku).

Jak wykonać impregnację tłuszczową - krok po kroku:

 • zgromadź potrzebne środki chemiczne: olej i tłuszcz do skór, pastę woskowo-żywiczną, terpentynę oczyszczoną (możesz ją kupić w sklepie malarskim) oraz miękkie bawełniane szmatki,
 • oczyść buty używając wyłącznie letniej wody, pozostaw do osuszenia,
 • pozostałości po poprzednich pastach i środkach do pielęgnacji usuń za pomocą terpentyny. Nasącz nią szmatkę i przemywaj buty. Rób to na zewnątrz, albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, tak aby nie wdychać za dużo tego trującego środka.

                         

 • na powierzchni wyschniętych butów rozprowadź dokładnie olej do skór,                                                 
 • naolejowane buty pozostaw na kilka godzin. Jeśli po tym czasie ich powierzchnia nadal jest sucha i nieelastyczna - powtórz olejowanie tyle razy, ile będzie to konieczne,
 • po zakończeniu olejowania, odłóż buty na około 24 godziny,
 • po olejowaniu czas na natłuszczanie - tak samo jak w przypadku oleju - wcieraj tłuszcz do skór dokładnie w powierzchnię skórzanego buta,
 • ponownie pozostaw buty na 24 godziny,
 • na tak przygotowane buty nakładamy pastę woskowo-żywiczną, która stanowi już ostatnią z warstw.

Prawidłowo wykonana impregnacja obuwia skórzanego zabezpiecza obuwie przed wilgocią i wodą na długie tygodnie, pozwalając jednocześnie cieszyć się pięknym i zadbanym wyglądem butów.

Jak impregnować buty ze skóry innej niż licowa?

Impregnacja tłuszczowa sprawdza się w przypadku skóry licowej lub nubuku, ale tylko w przypadku butów, których cholewka jest w całości skórzana. A co w przypadku obuwia, wykonanego z innych rodzajów skóry? Czym impregnować takie buty skórzane?
Skóry welurowe należy co jakiś czas pielęgnować za pomocą środków konserwujących w areozolu. Dodatkowo, dla odświeżenia koloru, można tego rodzaju obuwie nanieść środek koloryzujący.
Także do butów z nubuku można kupić specjalne środki, które ułatwią impregnowanie butów skórzanych - są to głównie preparaty w formie aplikatora z atomizerem lub aplikatora gąbkowego.

W przypadku obuwia ze skóry lakierowanej impregnowania nie zaleca się W OGÓLE. Pielęgnacja skórzanych butów lakierowanych polega na stosowaniu specjalnej pasty do skóry lakierowanej oraz dokładnym i starannym polerowaniu. Należy jednocześnie pamiętać, iż tego typu skórzane obuwie nie jest przeznaczone do użytku w czasie panowania niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Jak często impregnować obuwie skórzane?

Jeżeli wiesz już jak wygląda impregnowanie butów skórzanych, zapewne na myśl przychodzi Ci pytanie - jak często impregnować obuwie skórzane?
Impregnowanie butów skórzanych powinno być uzależnione od tego w jakich warunkach ich używamy. Gdy nasze kozaki ze skóry nosimy prawie na codzień, ale ich użytkowanie nie jest intensywne, wystarczy jeśli buty zaimpregnujemy raz na kwartał lub raz na pół roku. Jeżeli natomiast jesteśmy bardzo aktywni, korzystamy ze skórzanego obuwia trekkingowego, niezależnie od pogody udajemy się na górskie wędrówki itp, nasze buty powinniśmy impregnować po każdym powrocie z wyjazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić wtedy nie tylko na dni, w które buty mogą ulec przemoczeniu, ale także na upalne i gorące dni, gdy pył osadza się na powierzchni skóry, która, pozbawiona odpowiedniego nawilżenia, może pękać.

Impregnacja obuwia skórzanego jest ostatnim etapem z trójstopniowego planu pielęgnacji skórzanego obuwia. Pamiętaj, że aby odpowiednio zaimpregnować buty ze skóry w warunkach domowych koniecznie musisz zapoznać się wcześniej z zasadami, jak czyścić skórzane buty, by zachowały swój kształt i kolor oraz poznać podstawy pastowania obuwia. Odpowiednia i regularna impregnacja skórzanych butów pozwoli Ci cieszyć się nimi przez długie lata.

1 Komentarzy

  • Avatar
   Kalina89
   2018-03-11 19:24:55

   Nie ma znaczenia czy masz buty za kilkadziesiąt czy kilkaset zlotych, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. niejednokrotnie obuwie z sieciówki za 70 zł służyły mi znacznie dłużej niż skórzane z renowanych firm. Kwestia impregnacji. Można postawić na domowe sposoby albo profesjonalne środki. U mnie najlepiej sprawdzał się Isokor https://efektlotosu.pl/isokor-fabrics-20-lotos-standard-250ml-p-8.html albo taki niebieski środek z CCC.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
* Komentarz: