URLOP w dniach 31.10.-05.11.2024
Obecnie termin realizacji może być wydłużony nawet do około 14-30 dni roboczych zależnie od marki.

Kategorie

Filtrowanie produktów

Cena

Wyprzedaże

Wszystkie wyprzedaże

Najczęściej kupowane

Jak pastować buty skórzane - pastowanie w 5 prostych krokach

Jak pastować buty skórzane - pastowanie w 5 prostych krokach

Drugim etapem w pielęgnacji obuwia skórzanego, poprzedzonym odpowiednim i dokładnym czyszczeniem obuwia, jest jego pastowanie. Wiele osób pomija ten etap pielęgnacji, nie zdając sobie sprawy z tego, że zadbane buty są wizytówką każdego człowieka. Istotne jest, aby zapamiętać iż obuwie wykonane ze skóry gładkiej wymaga nie tylko innego czyszczenia i mycia niż to wykonane z zamszu czy nubuku, ale także diametralnie różnych środków do pielęgnacji. Używanie tych samych środków do każdego rodzaju obuwia jest błędem, który może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia skórzanej powierzchni buta. Pastowanie skórzanych butów jest również gwarancją zachowania ich właściwego koloru oraz żywotności butów. 

Jeżeli nie wiesz, jak pastować buty skórzane, postaramy się:

  • podpowiedzieć Ci czym pastować buty,
  • zaprezentować krótki poradnik, dotyczący pastowania,
  • a także przekazać Ci garść pomocnych rad i niebanalnych ciekawostek.

Czym pastować buty ze skóry?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji i pastowania butów skórzanych. Podstawowym i doskonale znanym produktem jest oczywiście popularna pasta do butów. Należy jednak pamiętać, iż pasty nadają się wyłącznie do gładkich skór licowych, nie należy ich natomiast używać w przypadku butów wykonanych z nubuku i zamszu. A także, co istotne, do obuwia wieczorowego ze skóry lakierowanej, która jest bardzo podatna na zarysowania i uszkodzenia, a jej zadaniem jest zachowanie wysokiego połysku.
Pastowanie oraz pielęgnacja obuwia skórzanego zapobiega wysuszeniu i pękaniu powierzchni buta, dlatego na odpowiednich preparatach nie należy oszczędzać. Warto także wspomnieć o tym, że kolor pasty zawsze dobieramy do barwy posiadanego przez nas skórzanego obuwia. Możemy także zdecydować się na zakup uniwersalnej bezbarwnej pasty do butów, która sprawdzi się w przypadku bardziej oryginalnych i nietypowych kolorów obuwia. Pamiętaj, aby do każdego typu pasty używać osobnej szczoteczki - resztki pasty w niewłaściwym kolorze, pozostałe na szczotce mogłyby zniszczyć powierzchnię innych, czyszczonych przez Ciebie butów.

Trochę historii - kim był pucybut?

Już w średniowieczu poszukiwano sposobów, które pozwoliłyby zadbać o materiał tak wymagający a jednocześnie pożądany, jakim jest skóra. Początkowo w tym celu używano tłuszczu garbarskiego, który wytwarzano z wosku, oleju, popiołu i łoju. Tak wytworzony preparat nie nadawał jednak skórze połysku. Rozwój przemysłu produkującego pasty do butów przypada głównie na wiek XIX.

To właśnie w tym okresie powstał popularny niegdyś zawód pucybuta - czyli ulicznego czyściciela butów, który oferował pastowanie i polerowanie butów zamożnym przechodniom, pobierając za to niewielką opłatę. W niektórych miejscach do dziś można spotkać osoby, które pracują w charakterze pucybutów. Stanowią oni jednak zwykle głównie atrakcje turystyczną.

Koniec XIX i początek XX wieku spowodował spopularyzowanie zakupów butów ze skóry, które stały się bardziej dostępne dla szerokiej grupy konsumentów. Wzrost sprzedaży skórzanego obuwia stał się motorem napędowym do rozwoju firm wytwarzających znane dziś doskonale pasty do butów.

Jak pastować buty skórzane - krótki poradnik

Przed przystąpieniem do pastowania butów, warto zabezpieczyć swoje ubranie, najbliższe otoczenie oraz dłonie. Jeżeli boisz się nieestetycznych plam, które mogłaby pozostawić pasta do butów na Twoich dłoniach, najlepiej będzie jeśli założysz wygodne, niekrępujące Twoich ruchów materiałowe rękawiczki. Jeśli będzie to Twój pierwszy raz i boisz się ewentualnego bałaganu, gdy pastujesz buty, możesz w pobliżu siebie rozłożyć stare gazety. Z każdym kolejnym pastowaniem będziesz nabierać wprawy i pozbędziesz się większości obaw dotyczących tego, jak pastować buty skórzane. Przed rozpoczęciem działania, zadbaj także o to, aby zgromadzić wokół siebie wszystkie potrzebne Ci akcesoria.

  1. Pamiętaj, aby przed pastowaniem dokładnie oczyścić buty (o tym jak czyścić obuwie ze skóry mówiliśmy szczegółowo w poprzednim artykule). Buty, które zamierzasz pastować muszą być koniecznie pozbawione poprzednich warstw pasty czy innych impregnatów, czyste oraz suche.
  2. Owiń palec miękką bawełnianą ściereczkę i w ten sposób nabieraj pastę do butów, następnie rozprowadzaj ją na skórze okrężnymi ruchami, tworząc cienką równomierną warstwę. Jak pastować buty skórzane? Pastowanie rozpocznij od czubka, następnie przejdź do boków, na zakończenie - pięty. Zwracaj uwagę aby robić to bardzo dokładnie i wcierać pastę nie tylko w powierzchnię buta, ale także w obcas (szczególnie jeśli także jest skórzany) i podeszwę. Po zakończeniu pastowania buty powinny być jednolicie matowe, dlatego czynność tę, być może trzeba będzie wykonać nawet 3-4 razy.
  3. Pozostaw buty na jakiś czas, tak aby skóra mogła wchłaniać pastę. Nie ma żadnych jednoznacznych zaleceń i wytycznych, co do czasu na jaki najlepiej pozostawić wypastowane buty. Dobrze, jeśli będzie to od 1 do 3 godzin, choć niektóre poradniki i znawcy podają, iż idealnie, gdyby ten czas wydłużyć do aż 24 godzin. Jednakże, jeśli nie mamy możliwości przeznaczenia na to tylu godzin, wystarczy jeżeli skórzane obuwie odczeka przynajmniej około 20 minut przed przystąpieniem do jego polerowania. 
  4. Skórzane buty wypoleruj czystą bawełnianą ściereczką, jednocześnie usuwając niepotrzebny nadmiar pasty do butów. Nie poleruj butów na zmianę, najpierw zrób to z jednym, potem z drugim. Zachowaj taką samą kolejność jak w przypadku nanoszenia pasty, czyli rozpocznij od nosków.
  5. Jeżeli efekt po wypolerowaniu skórzanego obuwia ściereczką nie zadowala Cię w pełni i oczekujesz większego połysku, posłuż się rajstopami lub pończochami. Delikatnie muskaj nimi powierzchnię skóry, co doda jej blasku.

Teraz, gdy wiesz już jak pastować buty skórzane, możesz przystąpić do dzieła. Nie zapomnij jednak zapoznać się z kilkoma naszymi dobrymi radami dotyczącymi pastowania i pielęgnacji obuwia ze skóry!

Ciekawostki i rady dotyczące pastowania butów ze skóry

 Podczas polerowania brązowych butów możesz zwilżyć ściereczkę naparem z czarnej herbaty, a będą ładnie błyszczały.

 Jeżeli powierzchnia Twoich czarnych butów jest wyblakła i pozbawiona blasku, podczas polerowania zwilż ściereczkę mocnym naparem z kawy.

 Masz problem z suchą skórzaną podeszwą w Twoich butach? Wystarczy, że wetrzesz w nią oliwkę dla dzieci.

Jeżeli nie masz pasty do butów w kolorze idealnie pasującym do Twoich butów, dokonując zakupu wybierz odcień ciemniejszy (nigdy jaśniejszy!). Podczas pastowania butów pastą jaśniejszą mogą na nich powstać smugi.

 Zamiast bawełnianych ściereczek do polerowania skórzanego obuwia możesz także użyć miękkiej skarpety.

 Jeżeli skończyła Ci się pasta do butów, powierzchnię skórzanego buta przetrzyj wewnętrzną stroną skórki od banana.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego krótkiego poradnika, wiesz już jak pastować skórzane buty. A żaden element pielęgnacji obuwia ze skóry nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Pamiętaj, iż istnieje jeszcze jeden ważny element, który wpływa na kondycję i wygląd Twoich butów - impregnacja, o której więcej powiemy w naszym następnym artykule.

2 Comments

    • Avatar
      Pielegnacjaobuwia.pl
      paź 10, 2021

      Do butów skórzanych wybierajcie wyłącznie pasty do nich przeznaczone. A jak pastować buty? To już nie jest trudne, wystarczy zakupić albo odpowiednią pastę z gotową gąbką, albo cały profesjonalny zastaw, który idealnie nada się do pielęgnacji obuwia.

      • Avatar
        Skora24.pl
        kwi 6, 2022

        Dzień dobry, bardzo trafna uwaga. Ważne jest, aby przy wyborze pasty zwracać uwagę na jej skład, a dokładniej o to, czy jest to pasta wodna. Pasty wodne, najczęściej sprzedawane w butelkach z gąbeczką na końcu nie są zbyt dobre dla obuwia. Są owszem wygodne w użyciu, ale z czasem powodują, że na butach zbiera się "powłoczka matująca" i zaczyna ona pękać. Klientom wydaje się, że pęka skóra, a w rzeczywistości pęka nagromadzona nieodpowiednia pasta. Do butów wykonanych ze skóry licowej lepsze będą pasty tłuszczowe, np. takie w kamieniu, w metalowej puszce. Pozdrawiamy

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment: