URLOP w dniach 12-22.04.2024
Obecnie termin realizacji może być wydłużony nawet do około 14-30 dni roboczych zależnie od marki.

Kategorie

Filtrowanie produktów

Cena

Wyprzedaże

Wszystkie wyprzedaże

Najczęściej kupowane

Jak czyścić skórzane buty, by zachowały swój kształt i kolor?

Jak czyścić skórzane buty, by zachowały swój kształt i kolor?

W sezonie jesiennym oraz na wiosnę kobiety często decydują się na wybór damskich kozaków skórzanych i botków ze skóry. Jak wiadomo, modne buty ze skóry, nadają klasy i elegancji każdej, nawet przeciętnej stylizacji. Niestety warunki pogodowe - deszcz oraz tworzone przez niego błoto, bardzo niekorzystanie wpływają na kondycję naszych skórzanych butów. Warto w takich przypadkach poznać kilka podstawowych zasad dotyczących tego, jak czyścić buty ze skóry oraz jak prawidłowo pozbyć się błota ze skórzanego obuwia. 

W naszym artykule:

  • doradzimy czym wyczyścić białe skórzane buty,
  • przedstawimy kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z solnym osadem na Waszym zimowym obuwiu,
  • podpowiemy, jak odświeżyć wnętrze butów,
  • a także wyjaśnimy, czy skórzane obuwie można prać w pralce.

Zaczniemy natomiast od odpowiedzi na najbardziej popularne pytanie, czyli...

Jak czyścić buty ze skóry?

Jeżeli źródło zabrudzenia naszych skórzanych butów stanowi głównie błoto i mokra ziemia - możemy bez obaw pozostawić je do zaschnięcia na butach, ponieważ nie wniknie ona w głąb skóry. Jak umyć skórzane buty z błota?

  1. Na początku usuń brud i zaschniętą ziemię z podeszwy skórzanego buta. Możesz w tym celu wykorzystać suchą miękką szczotkę lub twardą nieużywaną szczoteczkę do zębów.
  2. W następnej kolejności oczyść powierzchnię buta z ziemi - najlepiej delikatnie szczotkując wierzchnią stronę obuwia miękką suchą szczotką z włosia.                                                    
  3. Jeśli zamsz na Twoich butach zaczyna “świecić”, buty odświeżysz trzymając je przez niedługą chwilę w parze nad garnkiem gotującej się wody.
  4. Wykorzystaj sposób powyżej także jeśli masz do czynienia z trudniejszymi zabrudzeniami, które łatwiej usuniesz po odświeżeniu skórzanych butów nad parą wodną. W celu pozbycia się plam zamszową powierzchnię buta pocieraj gumką do mazania lub skórką od chleba.
  5. Po wyczyszczeniu butów zastosuj odpowiedni środek do pielęgnacji szorstkiej skóry.                              

Jak wyczyścić białe skórzane buty?

Jasne skórzane buty pięknie prezentują się na stopie każdej kobiety. Podkreślają one delikatność i kobiecość ich właścicieli, jednocześnie dodając jej szyku. Jednakże czyszczenie butów z jasnej skóry to nie lada wyzwanie. Podczas ich czyszczenia najlepiej sprawdzają się domowe, przetestowane przez nasze mamy i babcie sposoby. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić białe skórzane buty, poniżej prezentujemy kilka przydatnych rad:

  • do czyszczenia jasnych skórzanych butów użyj wilgotnej ściereczki zmoczonej uprzednio nie w wodzie, a w zimnym mleku,
  • jeśli chcesz uzyskać lepszy efekt wybielenia - do mleka, w którym moczysz ściereczkę, możesz dodać łyżkę soku wyciśniętego z cytryny,
  • brzegi jasnych podeszw ze skóry oczyścisz używając benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętaj jednak, że oczyszczone w ten sposób buty, po osuszeniu, koniecznie wymagają natłuszczenia!
  • po umyciu, jasne skórzane buty, można przetrzeć mleczkiem do demakijażu.

Oczywiście, należy pamiętać, że są to domowe sposoby na poprawę wyglądu białych skórzanych butów, które w wielu przypadkach (ale niekoniecznie we wszystkich) zadziałają. Więcej o pielęgnacji oraz o tym, jak wyczyścić białe skórzane buty, możesz dowiedzieć się podczas ich zakupu, gdy sprzedawca poleci Ci także odpowiedni środek ułatwiający czyszczenie butów z jasnej skóry.

Jak wyczyścić skórzane buty z soli?

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest czyszczenie butów ze skóry z soli. Temat bardzo istotny zimą, gdy obuwie zimowe skórzane narażone jest na odbarwienia powierzchni buta oraz plamy, spowodowane osadzającą się na powierzchni skóry solą. Oczyszczenie butów z soli jest niezbędne jeżeli chcemy, aby nasze skórzane buty służyły nam przez więcej niż jeden sezon zimowy, jednocześnie ciesząc nasze oczy pięknym, nieskazitelnym wyglądem.
Podobnie jak w przypadku czyszczenia butów z jasnej skóry, tak i gdy zastanawiamy się, jak wyczyścić skórzane buty z soli, z pomocą przychodzą nam sprawdzone domowe sposoby.

Czyszczenie butów ze skóry z soli - jak to zrobić?

W przypadku usuwania ze skórzanego obuwia śladów soli najważniejszy jest czas. Czyszczenie butów należy rozpocząć tak szybko, jak tylko to możliwe, gdyż każda zwłoka wpływa na wnikanie szkodliwej soli coraz głębiej w strukturę skóry buta i generowanie nieodwracalnych odbarwień. Najlepiej jeśli obuwie zimowe skórzane oczyścimy z soli zaraz po przyjściu do domu. Gdy ślady soli są jeszcze świeże, do ich usunięcia wystarczy wilgotna ściereczka, którą kilkukrotnie należy przetrzeć powierzchnię skórzanych butów. Innym rozwiązaniem jest użycie nawilżanych chusteczek dla niemowląt. Paczkę takich chusteczek możemy nosić w torebce lub plecaku, co daje dodatkową możliwość szybkiego pozbycia się niechcianej soli z powierzchni kozaków skórzanych podczas jazdy autobusem czy po dotarciu do pracy itp.

Co w przypadku, gdy sól pozostaje na butach dłużej?
Jeśli czyszczenie skórzanych butów wilgotną szmatką lub chusteczką nie pomaga, a po wyschnięciu obuwia, ślady pojawiają się spowrotem, należy zmienić taktykę i skorzystać z któregoś ze sprawdzonych, domowych sposobów. Jak wyczyścić skórzane buty z soli?

  • użyj octu - 1 szklankę wody wymieszaj z 1 łyżką octu. W tak przygotowanym roztworze zamocz miękką ściereczkę a następnie wycieraj nią plamy powstałe przez sól na powierzchni Twoich skórzanych butów. Zabieg powtarzaj do czasu, aż zauważysz, że plamy znikają. 
  • użyj soku z cytryny - sok wyciśnięty z cytryny wymieszaj z wodą w stosunku 1:1. Następnie postępuj jak w przypadku powyżej. Niewątpliwą przewagę tego sposobu nad poprzednim stanowi przyjemniejszy niż octu - zapach cytryny.
  • użyj płynu do mycia naczyń - 1 szklankę wody wymieszaj z 10 kroplami płynu do mycia naczyń. Wilgotną ściereczkę pocieraj osad na butach, tak samo jak w dwu poprzednich podpunktach.
  • użyj wody utlenionej - 1 szklankę wody wymieszaj z 4 łyżkami wody utlenionej. Pozostałe zalecenia bez zmian, tak jak w powyższych przypadkach.
  • użyj cebuli - jednym z naturalnym sposobów na usunięcie zacieków solnych z obuwia zimowego skórzanego jest pocieranie powierzchni butów połową przekrojonej cebuli.

Są to najbardziej popularne sposoby na czyszczenie butów ze skóry z soli. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one wygrać walkę z niechcianym osadem solnym na obuwiu zimowym skórzanym.
Pamiętaj także, iż połowę sukcesu w przypadku oczyszczania powierzchni skórzanych stanowi odpowiednia uprzednia impregnacja i zabezpieczenie obuwia przed szkodliwymi skutkami warunków atmosferycznych.

Czyszczenie butów w środku

Każda kobieta wie, że nie wystarczy dbać tylko o powierzchnię skórzanego obuwia na zewnątrz, ale liczy się także czyszczenie butów w środku. Buty skórzane, łatwo wchłaniają zarówno wodę jak i pot, przez co bardzo istotne jest czyszczenie i odświeżanie wnętrza obuwia ze skóry. Naczelną zasadą jest unikanie noszenia codziennie jednej, tej samej pary butów. Skórzane obuwie powinno być użytkowane przez około ⅓ czasu, tak aby wnętrze butów mogło mieć czas na wietrzenie. Jeżeli jednak w naszych skórzanych butach pojawił się już niemiły zapach, musimy zadbać, o to aby jak najszybciej się go pozbyć. Najskuteczniejszym domowym sposobem na to, jak wyczyścić skórzane buty od środka, jest włożenie do butów na noc skarpety wypełnionej żwirkiem dla kota lub kawałka kredy. Przedmioty te skutecznie pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest też zakup specjalnych preparatów odświeżających wnętrze butów.

Jeżeli zależy nam tylko na odświeżeniu i przywróceniu po zimie do pierwotnego stanu, ocieplanego futerkiem wnętrza skórzanych butów, można to zrobić za pomocą odkurzacza bez końcówki.
Z czyszczeniem butów w środku wiąże się jeszcze jeden interesujący temat, otóż - co zrobić, gdy buty skórzane farbują? W przypadku skórzanego obuwia może zdarzyć się, że jego wnętrze będzie farbować. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania z ulubionej pary modnych butów ze skóry. Istnieje kilka sposobów, jak wyczyścić skórzane buty w środku, tak aby więcej już nie farbowały. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wymiana wkładek w butach lub zakupienie w sklepie obuwniczym specjalnego preparatu, który impregnuje wnętrze buta, ograniczając farbowanie.

Jeśli natomiast szukacie sposobów na pozbycie się uciążliwego farbowania wewnątrz butów używając produktów dostępnych wyłącznie w domu, możemy podpowiedzieć Wam dwa ciekawe rozwiązania, które być może warto wypróbować:
Sposób 1. Wnętrze buta spryskaj delikatnie lakierem do włosów. Pozostaw do wyschnięcia. Lakier stworzy wewnątrz buta ochronną warstwę, dzięki której farbowanie ustanie. Zabieg ten należy jednak co jakiś czas powtarzać.
Sposób 2. Przetrzyj buty wilgotnym, zamoczonym uprzednio w occie, wacikiem kosmetycznym. Pozostaw, jak w poprzednim przypadku, do całkowitego wyschnięcia.
Należy jednak nadmienić, iż obydwa z prezentowanych sposobów nie elminują w pełni farbowania wnętrza butów a jedynie pozwalają je ograniczyć w pewnym stopniu. Ważne, aby pamiętać, iż systematyczne czyszczenie butów w środku jest równie istotne, co ich pielęgnacja na zewnątrz.

Czy można prać buty skórzane w pralce?

Codzienne zabieganie, brak czasu, praca, obowiązki domowe, macierzyństwo - choć chcemy wyglądać pięknie i otaczać się pięknymi przedmiotami, nie każda z nas ma czas na odpowiednie dbanie o takie elementy swojego stroju jak buty. Zaopatrujesz się w modne buty ze skóry, jednak nie masz czasu na ich wymagającą pielęgnację? W Twojej głowie pojawia się pomysł. Zaczynasz zastanawiać się - jak prać skórzane buty… My odpowiemy na Twoje pytanie.

Jak prać skórzane buty?
Wcale!
Choć istnieje kilka rodzajów obuwia, które możesz spróbować wyprać w pralce (np. trampki), to przy butach ze skóry jest to kategorycznie zakazane. Długotrwałe moczenie obuwia ze skóry, zamszu czy nubuku może spowodować odkształcenie materiału i rozklejanie podeszw. W przypadku, gdy tak wrażliwe buty skórzane buty nie powinny być w ogóle myte i czyszczone pod bieżącą wodą, pytanie “czy można prać buty skórzane?” jest całkowicie niepotrzebne, a jeśli już zostaje postawione, to odpowiedź jest oczywista.


Czyszczenie skórzanych butów bywa czasochłonne. Warto pamiętać jednak, że włożenie w nie energii i wykonywanie go regularnie zaowocuje trwałością i pięknym wyglądem naszych butów ze skóry. Warto zwrócić uwagę na to, iż samo czyszczenie jest zaledwie początkiem w procesie prawidłowej pielęgnacji obuwia. Kolejne, nieoddzowne elementy to pastowanie oraz impregnacja butów ze skóry, o których również możecie przeczytać w naszych artykułach.